Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Wycieczka klas piątych śladami zapomnianych już zawodów

We wtorek 11 grudnia obie klasy piątek uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Krakowa. Najpierw wybraliśmy się do kina, gdzie po udanym filmie przejechaliśmy do Centrum Szkła i Ceramiki mieszczącego się na ulicy Lipowej 3.

Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. Najpierw uczniowie ze swoimi opiekunami Panią Pauliną Gibadło, Panem Mateuszem Dąbrową i Panią Moniką Olesek wzięli udział w pokazie powstawania szkła. Uczniów szczególnie zaciekawił piec, w którym ciągle topi się szkło oraz także tzw. rozprężarkę , gdzie szkło hartuje się przez 48 h po uzyskaniu nadaniu mu wcześniej odpowiedniego kształtu. Potem sami uczniowie mogli „wydmuchać” sobie swoje pierwsze szkło. Zabawy i śmiechu było co nie miara. Uczniowie na własnej skórze przekonali się, że zawód hutnika to bardzo trudna i odpowiedzialna praca oraz profesja, który powoli odchodzi w zapomnienie.

 

W kolejnej części uczniowie wzięli udział w bożonarodzeniowych warsztatach szklarskich. Piękne prace, które zostały przez nich wykonane, zabrali ze sobą do domu na pamiątkę miło spędzonego czasu. Ostatnim punktem tej wycieczki było zwiedzenie Muzeum Szkła i Ceramiki, w którym dzieci zobaczyły jak kiedyś wyglądała praca hutnika, jakimi narzędziami pracowano i z jakich materiałów powstaje szkło.

Nasi uczniowie świetnie się spisali i byliśmy z nich bardzo dumni! To nasza ostatnia wycieczka w tym roku… kalendarzowym. Także wszystko jeszcze przed nami!

 

Paulina Gibadło

Dzisiaj jest
Czwartek
22 sierpnia 2019
Imieniny obchodzą
Cezary, Dalegor, Fabrycjan, Fabrycy, Hipolit, Hipolita, Maria, Namysław, Oswald, Oswalda, Tymoteusz, Zygfryd
Do końca roku zostało
132 dni