Szkola_Podstawowa DSC_0571 DSC_2345 papieski rozpoczecie swietoniepodl SzPNr2 mikolaj036

Szkoła pamięta

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie się w przyszłość”

Jan Paweł II

Szkoła pamięta …

Październik rozpalił w naszej szkole światełka inicjatyw związanych  z przystąpieniem do ogłoszonej przez MEN akcji „Szkoła pamięta”. Jej celem było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, o ludziach związanych z historią naszego kraju, regionu oraz najbliższej nam, naszej wiejskiej społeczności.

Pamięć tę rozbudzaliśmy i ożywialiśmy poprzez uczestnictwo w licznych wycieczkach; m.in. podróże  „śladami historii”  na Kopiec Kościuszki w Krakowie, piesze rajdy Szlakami Papieskimi na Szczebel i Lubogoszcz, przybliżającymi  nam postać Wielkiego Polaka i jego myśl, że „każde pokolenie powinno zdawać sobie sprawę, iż wolność nie polega na tym, żeby robić, co nam się żywnie podoba, ale na prawie robienia tego, co należy”

 

Uczniowie klasy VII i VIII obejrzeli film pt. „Legiony” poświęcony bohaterom walki o niepodległość kraju i wzięli udział w lekcji historii przy pomniku poległych w Strajku Chłopskim 1937r.  Dzieci młodsze natomiast oddały  hołd zmarłym modlitwą przy kaplicy „U Lacha”,skąd światełka modlitewnej pamięci przeniosły pod rozrastający się dumnie w szkolnym ogrodzie Dąb Pamięci Ofiar Katynia dedykowany wspomnieniom o zabitym tam majorze Józefie Ruszarze.

Z dużym odzewem spotkał się apel Szkolnego Koła Wolontariatu, które ogłosiło zbiórkę zniczy. Mogliśmy zapalić je na miejscowym cmentarzu przy mogiłach zasłużonych dla społeczności Kasinki Małej proboszczów, poległych powstańców i żołnierzy, a wiele z nich trafiło na bezimienne i zapominane groby. Delegacje uczniów odwiedziły przy tej okazji  groby zmarłych pracowników naszej szkoły.

 

W klasach przeprowadzono szereg lekcji poświęconych pamięci zmarłych;  tych znanych i tych nam najbliższych. Na głównym zaś hallu szkoły zorganizowano wystawę poświęconą sylwetkom ludzi, których postaci są wzorem i stały się autorytetami moralnymi zapisanymi w Szkolnym programie wychowawczo – profilaktycznym; Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty, św. Franciszka z Asyżu, o. Rafała Kalinowskiego i św. Maksymiliana Marii Kolbego.

W piękne ramy całe przedsięwzięcie spięły szkolne uroczystości . Wprowadzeniem stały się  obchody Dnia Papieskiego, który przygotowali uczniowie klasy IV pod kierunkiem p. Bernadety Kaletki i p. Grażyny Słowik. Tu postać Jana Pawła II, który wielokrotnie przemierzał trasy zboczami kasinczańskich gór znów przemówiła do naszej pamięci;  „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”

Finałem projektu natomiast  była wzruszająca uroczystość z okazji dnia Wszystkich Świętych  „Droga do nieba”, którą Pani katechetka przygotowała z klasą V b.  Młodzi aktorzy poruszyli naszą wrażliwość nastrojową  inscenizacją „ O tym, jak babcia szykowała się do nieba”,  a Pani Małgosia i szkolny chór  śpiewem aż pod obłoki zapewniła iż „Niebo jest w nas” , a   „Aureola marzy nam  się od przedszkola”

Wykonawcy przypomnieli nam, że … „szkoła  pamięta i pamiętać będzie o tym co wartościowe i piękne, co nazywa się żywą pamięcią o każdym małym i wielkim człowieku… o każdym geście i dobru drugiego. Pamiętajmy, 1 listopada jest datą symboliczną, bo pamiętać o zmarłych powinniśmy przez cały rok. To również czas dla nas, przede wszystkim na zastanowienie, głęboką refleksję nad samym sobą, nad swoim życiem, planami , marzeniami…”

Niech ta zaduma towarzyszy nam szczególnie w listopadowe dni, kiedy jak co roku, oddawać będziemy część i pamięć bliskim, których już nie ma wśród nas. Gdy stać będziemy skupieni, z pochylonymi głowami, nad mogiłami, by jeszcze raz przywołać do naszej pamięci obraz tych, z którymi spędziliśmy wiele chwil naszego życia. Gdy jak co roku, niebo rozjaśni się płomieniami  tysięcy zniczy…

 

 

Dzisiaj jest
Środa
8 lipca 2020
Imieniny obchodzą
Adrian, Adrianna, Chwalimir, Edgar, Elżbieta, Eugeniusz, Kilian, Prokop, Wirginia
Do końca roku zostało
177 dni